לקראת החתונה: החרדות שלא עוזבות – ומה אפשר לעשות?

אם גם אתם סובלים מחרדות ומתח מופרז יותר מהאדם הממוצע, אתם ככל הנראה יודעים היטב עד כמה אירועים מסוימים בחיים יכולים להעלות את מפלס החרדה ולהוות טריגר להתקפים לא נעימים שגם עשויים להיות משתקים למדי. זה יכול להיות ראיון עבודה שאתם מרגישים מתח לגביו, מפגש חברתי לקראתו אתם לא מרגישים לגמרי בטוחים או חרדה שנובעת מהלימודים והרצון להצליח ולהצטיין. יחד עם זאת, ככל הנראה אין גורם חרדה משמעותי יותר מאשר תרחישים שקורים לנו בזוגיות, ובפרט לקראת החתונה. מי שסובל מחרדות באופן קיצוני לרוב ירגיש את זה ביתר שאת לקראת האירוע ואם זה משהו שגם אתם חווים, אתם צריכים לדעת שבהחלט יש איך לטפל במצב. הנה כמה דברים שחשוב להכיר ולקחת בחשבון.

לקראת החתונה או לא – טיפול בחרדות זה משהו שאתם חייבים לעצמכם

חרדה זה לא משהו שקורה ביום אחד, אלא מצב תודעתי שנבנה בהדרגה במשך שנים ארוכות. במהלך החיים כולנו חווים אתגרים שונים וגם פחדים וחששות מסיטואציות שונות, אבל מי שמוגדר בחרדתי יתקשה מאד לנהל אותן, וגם אם יצליח לעבור שלבים שונים בחיים בצורה כזו או אחרת, יעבור אותם עם הרבה מאד סבל מיותר. על כן, אירועים משמעותיים וגדולים כמו יום החתונה זו הזדמנות מצוינת לבחון את הדברים ולחשוב על האפשרות לסגל כלים להתמודדות והרגעת החרדות. מכון חיבורים למשל, מתמחה בטיפול בסוגי חרדה שונים ושם ניתן לקבל כלים מתוך טכניקות שונות להתמודדות עם החרדה. היכנסו לביקור באתר והתרשמות והכירו את סוגי הטיפולים השונים ואת המטפלים שעובדים שם. יש סיכוי שמדובר בצעד הראשון שלכם לריפוי עצמי.

לא תרופת קסם

האם אנחנו ממליצים על טיפולים פסיכולוגיים שונים להתמודדות עם חרדה? בהחלט. האם מדובר בתרופה פלאית שתעלים את הבעיה כליל? ממש לא. החרדה אצל מי שסובל ממנה היא חלק אינטגרלי באישיות ולכן הרעיון הוא ללמוד לנהל אותה. כשאנחנו מצוננים למשל, אפשר לקחת תרופות שיפתרו את הבעיה, וזה לא בעיה ארוכת טווח שיכולה להשפיע גם ביום החתונה (וביום החתונה, יש בהחלט טיפים שיכולים להקל עליכם). כשמדובר בנפש עם זאת, הבעיה היא ברוב המקרים חלק ממבנה האישיות, ועל כן השאיפה היא ללמוד לנהל אותו ולא לתת לו לנהל אותנו, וזה בהחלט אפשרי אם ניגשים למשימה בנחישות ומתוך רצון אמיתי לשינוי.

התמדה היא מילת המפתח

אם תשאלו אנשים שהתמודדו עם חרדה והצליחו לטפל בה בעזרת טיפולים מתאימים כמו CBT, תשמעו מהם שמדובר בתהליך ארוך, הרבה פעמים סיזיפי, ובעיקר כזה שמצריך המון נכונות לעבודה עצמית, סבלנות והתמדה. מה זה אומר לגבי החתונה המתקרבת ובאה? ובכן, אם החתונה היא בעוד חודש, יכול להיות שלא תספיקו לעבור כברת דרך גם עם טיפול מתאים, אבל עדיין שווה לעשות את זה כי יכול מאד להיות שהכלים שתרכשו אפילו במגש אחד או שניים יעזרו לכם לצלוח את האירוע והמשמעויות שלו בצורה טובה יותר. אם החתונה היא בעוד מספר רב של חודשים, בהחלט שווה להתחיל עכשיו בטיפול וקיים סיכוי שבעוד זמן מה אתם כבר תרגישו את השינוי בעצמכם. כך או כך, גייסו את הכוחות הנפשיים שלכם והיו מוכנים להתמיד גם בנקודות בהן תרגישו שזה לא פשוט כלל.

שתפו את היקרים לכם

בראש ובראשונה שתפו את בן/בת הזוג העתידיים. אם הולכים לבלות את המשך החיים אתכם כנראה שהם מודעים למרכיב הזה באישיות שלכם וכמובן שהיו רוצים שתגיעו במיטבכם לקראת האירוע. שתפו גם את ההורים והחברים הקרובים ותיווכחו לדעת שעם אוזן קשבת, האפשרות להתגבר על החרדה היא נגישה ונוחה הרבה יותר. בהצלחה ובשעה טובה!