הלידה הראשונה שלי: מה אפשר לעשות כשהרופא מתעלם מסימני מצוקה בזמן אמת?

בשעה טובה, אחרי זוגיות מאושרת שהובילה לחיים ומשותפים ותשעה חודשי הריון מרגשים ומפרכים, את מתכוננת ללידה של הבן או הבת הראשונים שלכם. אין ספק שאת עומדת בפני אחת התקופות הכי מרגשות בחיים וממש בקרוב את עומדת להתמסר לגידול הילדים ולבניית התא המשפחתי שלך. עם זאת, כדי להגיע לנקודה הזאת צריך לעבור מן הסתם את הלידה, ועל אף שמבחינה סטטיסטית מרבית הלידות עוברות בצורה חלקה, המציאות מראה לצערנו שישנם מקרים שמשתבשים, במיוחד כאשר הרופאים והמיילדות כורעים תחת העומס ומתעלמים מסימני מצוקה ברורים בזמן האמת, תוך שהם עשויים לפעול מתוך רשלנות רפואית. בדיוק בגלל זה, את ובן/בת זוגך או כל אדם אחר שבחרת שילווה אותך בלידה, חייבים להיות ערניים לסימני מצוקה ונורות אדומות שיכולות למנוע את המצבים הללו. לפני שנתחיל ונדבר על כמה דוגמאות נפוצות, כמה מילים על מה כדאי לעשות במקרים של רשלנות רפואית בלידה.

מה עושים במקרים של רשלנות רפואית בלידה?

חשוב מאד להבין כי לידה המתנהלת בבית חולים או במוסד רפואי כלשהו, על אף שאינה נחשבת לניתוח, היא הליך רפואי ברור ומוכר עם פרוטוקולים מדויקים ומפורטים. בכל מקרה בו חרג אחד מאנשי הצוות מהפרוטוקולים וכתוצאה מכך נגרם נזק לאם או לילוד, בין אם מתוך עומס גדול וטעות בשיקול הדעת ובין אם מתוך החלטה שקולה וברורה – אזי שמדובר במצב של רשלנות רפואית. בכל מקרה בו מתעורר חשד שאכן כך קרה אנו ממליצים לגשת בהקדם לייעוץ משפטי ולבחון את הצעדים העומדים בפנייך. תוכלו לקרוא עוד באתר הזה על מה שחשוב לדעת במקרים הללו.

שימי לב למוניטור

המוניטור הוא הדרך היחידה פחות או יותר לדעת במהלך הלידה מה מצבו של העובר. הרבה פעמים המיילדות והרופאים לא שמים לב כאשר הוא מראה ערכים לא תקינים וחשוב מאד שאת והמלווה שלך תשימו לב לכך בעצמכם. כמו כן חשוב לשים שהוא ממוקם תמיד כראוי מפני שבמהלך הלידה והתזוזות הרבות של היולדת הוא נוטה לזוז ואפילו ליפול וכך הוא נעשה לא אפקטיבי.

עומס גדול בחדרי הלידה

כל הסטטיסטיקות בתחום מראות באופן חד משמעי שהמקרים שמרבית המקרים בהם מתרחשים מצבים של רשלנות רפואית ובעיות במהלך הלידה מתרחשים כאשר יש עומס גדול בחדרי הלידה ועל כן הרופאים והמיילדות צריכים לעבור במהירות מחדר לידה אחד למשנהו. בנקודה הזאת עלייך לגלות אקסטרה ערנות ולהעיר את תשומת לב הרופאים בכל מצב חריג שהוא.

הלידה הראשונה שלי: מה אפשר לעשות כשהרופא מתעלם מסימני מצוקה בזמן אמת?

אל תסכימי בשום אופן ללחיצות

ישנה טכניקה עתיקת יומין שכבר יצאה מהפרוטוקולים במרבית בתי החולים בעולם אך עדיין לא כאן בישראל. הטכניקה הזאת למעשה כוללת לחיצות של הרופא על הבטן של היולדת כאשר הילוד מתקשה לצאת במטרה לזרז את הלידה והיא הוכחה כטכניקה לא יעילה קודם כל, ושנית כטכניקה שבהחלט עלולה לגרום למומים אצל הילוד ולסכן את בריאותה של האם ואפילו את חייה. אם רופא כלשהו מציע לבצע את ההליך, סרבי בכל תוקף וזה בסדר לומר שאת מתכוונת לערב גורמים משפטיים אם זה יעשה.

תעדי הכל

בקשי מהמלווה שלך לתעד כל שלב במהלך הלידה. אם במקרה חלילה תגרם פגיעה לילוד או לאם בעקבות רשלנות רפואית, התיעוד שלכם בהחלט עשוי לשמש ראיה חותכת לכך ולכן מומלץ לתעד מהרגע הראשון כל שלב ושלב בלידה.

שימי לב שאלו טיפים כלליים וזכרי שמרבית הלידות עוברות בצורה חלקה. מאחלים לידה קלה!